Busko Zdrój – uzdrowiskowe miasto, o którym warto wiedzieć

Busko Zdrój to miasto uzdrowiskowe, które leży w regionie Ponidzia, w województwie świętokrzyskim, blisko Pińczowa i 90 km od Krakowa, przy trasie krajowej Kielce – Tarnów. Jaka jest historia tego miasta? Co warto o nim wiedzieć? O tym piszemy w tym artykule – zapraszamy do lektury!

Busko Zdrój – historia miasta

Początki miasta Busko Zdrój sięgają XII wieku. Była to wtedy osada pasterska zajmująca się hodowlą koni dla książęcych drużyn. W tamtym okresie żył rycerz Dersław i około 1180 roku sprowadził on do Buska zakon Norbetanek. W 1287 roku Busko Zdrójotrzymało miejskie prawa od księcia Leszka Czarnego, którego pomnik jest obecny na deptaku.

Uzdrowisko w Busku Zdroju

Uzdrowisko w tym mieście jest znane z unikalnych wód mineralnych – solanek siarczkowo-siarkowodorowych. W trakcie kąpieli jon siarczkowy z wód mineralnych przenika przez skórę do krwi i trafia do organizmu. Zdrowotne kąpiele pomagają w leczeniu zapalenia stawów, chorobach neurologicznych, nadciśnieniu tętniczym, chorobach dermatologicznych, chorobach kręgosłupa, chorobie zwyrodnienia stawów, dyskopatii czy rwie kulszowej.

Busko Zdrój to miasto, w którym znajduje się kilka przyrodoleczniczych zakładów. Są w nich wykonywane zabiegi balneologiczne, rehabilitacyjne oraz fizykoterapie. Zakłady są cały czas ulepszane, a nowe i innowacyjne rozwiązania umożliwiają także skorzystanie z opcji samodzielnego pobytu oraz korzystania z zabiegów dla niepełnosprawnych osób.

Okolica uzdrowiska w Busku Zdroju

W pobliżu uzdrowiska znajduje się Park Zdrojowy. Znanym obiektem jest Sanatorium Marconi – budowlę tę zaprojektował Henryk Marconi, włoski architekt. Wnętrza tej budowli wprawiają w zachwyt, ale też i wgląd zewnętrzny jest zaskakująco piękny. W tym miejscu można skosztować wód siarczkowych.

Obok Sanatorium Marconi jest Aleja Gwiazd polskich muzyków klasycznych, a nieco dalej można zobaczyć zabytkową, neogotycką kaplicę Św. Anny.

Atrakcje w Busku Zdrój

Z Parku Zdrojowego wiedzie zielony deptak. Można nim dotrzeć na Rynek z piękną fontanną. W okolicy można zwiedzić między innymi Zameczek Dersława, Galerię Zieloną czy ławeczkę Wojtka Belona obok Domu Kultury. Blisko rynku znajduje się też kościół Niepokalanego Poczęcia NMP oraz drewniany kościółek Św. Leonarda.